Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Bezpłatna komunikacja miejska w Pruszkowie?

Sławomir BUKOWSKI
Od 1 lipca wszyscy posiadacze Karty Mieszkańca mają zyskać prawo do bezpłatnych przejazdów wszystkimi miejskimi liniami autobusowymi uruchamianymi przez Pruszków.

Od 1 lipca wszyscy posiadacze KartyMieszkańca mają zyskać prawo do bezpłatnych przejazdów wszystkimi miejskimiliniami autobusowymi uruchamianymi przez Pruszków.

Toduża zmiana. Dziś biletów nie muszą kupować pasażerowie, którzy mają przy sobiejednocześnie: Pruszkowską Kartę Mieszkańca oraz kartę ZTM z zakodowanym biletem30- bądź 90-dniowym na II strefę biletową (może to być klasyczna karta ZTM,albo metropolitalna, wydawana przez Urząd Miasta w Pruszkowie). Ci, którzylegitymują się tylko Kartą Mieszkańca, kupują bilety za 1 zł (normalny) i 50 gr(ulgowy) – od 1 lipca do darmowych przejazdów ma wystarczyć tylko ta karta.

Projektuchwały rady miasta w tej sprawie jest już gotowy, w najbliższy poniedziałekbędą go opiniować radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,potem jeszcze będzie musiał być przegłosowany przez wszystkich radnych nasesji.

Jaki jest cel zmiany? „Bezpłatne przejazdy zachęcą mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej i tym samym zmniejszą natężenie ruchu, co pozytywnie wpłynie na środowisko poprawiając jakość powietrza w naszym mieście” – czytamy w uzasadnieniu projektu, podpisanym przez prezydenta Pawła Makucha. „Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji odciąży także domowe budżety rodzinne. Jednym z zadań darmowej komunikacji jest budowanie pozytywnych postaw społecznych, dzięki którym pruszkowianie już od najmłodszych lat będą przyzwyczajeni do korzystania z komunikacji miejskiej. Propozycja bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców posiadających Pruszkowską Kartę Mieszkańca wzbogaci również ofertę ulg Pruszkowskiej Karty Mieszkańca oraz zachęci mieszkańców do rozliczania podatków w naszym Mieście”.

Datawprowadzenia zmiany nie jest przypadkowa. 30 czerwca wygasa umowa z PKSGrodzisk Mazowiecki na obsługę linii autobusowych na terenie Pruszkowa. 1 lipcatę obsługę przejmie firma wyłoniona w nowym przetargu (choć oczywiście nadalmoże to być grodziski PKS), jednak będzie musiała zaoferować nowoczesne,klimatyzowane pojazdy, wyposażone m.in. w elektroniczne wyświetlacze nazwmijanych przystanków oraz system zliczania pasażerów. O takich wymaganiachmówił kilkakrotnie prezydent Paweł Makuch. Uruchomiona zostanie też nowa liniaz Bąków, przez Żbików, do centrum Pruszkowa.

Wrazz wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów dla pruszkowiaków mają wzrosnąć cenybiletów dla osób nieposiadających Karty Mieszkańca. Za jednorazowy normalnyzapłacą 4 zł (dziś 3 zł), za ulgowy 2 zł (dziś 1,50 zł).

Oczywiście ostateczna decyzja, czy korzystna dla mieszkańców zmiana wejdzie w życie, zależy od radnych. Ale wydaje się mało prawdopodobne, by ją odrzucili – w całym kraju miasta wprowadzają bezpłatne przejazdy dla swoich mieszkańców (wszystkich, albo dużych grup), motywując to względami ekologicznymi, jak i chęcią nagrodzenia tych, którzy w danym mieście odprowadzają podatki. W Pruszkowie temat kilkakrotnie pojawiał się na posiedzeniach komisji – niektórzy radni i działacze społeczni zastanawiali się, czy takie rozwiązanie byłoby dużym obciążeniem finansowym dla miasta. Radny Andrzej Kurzela (niezależny) we wniosku do budżetu na 2020 rok proponował zwolnienie z opłat za przejazdy pruszkowskimi autobusami uczniów szkół podstawowych i średnich.

“Projekt uchwały rady miasta w tej sprawie jest już gotowy, w najbliższy poniedziałek będą go opiniować radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska”

Całkowiciebezpłatna komunikacja funkcjonuje dziś w kilkunastu miastach w Polsce, naprzykład w Żorach, Ostrołęce, czy Kozienicach. Samorządy najczęściej takieuprawnienie przyznają wybranym grupom społecznym, zazwyczaj uczniom i seniorom (Warszawa,Wrocław, Białystok). W Pabianicach bezpłatne przejazdy przysługują posiadaczom samochodówosobowych oraz osobom, które towarzyszą im w przejazdach po mieście w liczbieco najwyżej równej tej, ilu podróżnych zmieściłoby się w pojeździe – żeby niepłacić muszą się wylegitymować Kartą Pabianiczanina. Od października 2019roku biletów nie muszą kupować uczniowie miejskich szkół w Łomży – niezależnieod miejsca zamieszkania. Prezydent tego miasta zapowiedział jednak, że chciałbyzwolnić z obowiązku kupowania biletów wszystkich łomżan, a być może nawet mieszkańcówinnych gmin – sprawa ma się wyjaśnić w 2020 roku. W Legionowie część liniiobsługuje warszawski ZTM – i tam opłaty obowiązują – ale miasto samo uruchamia teżtrzy miejskie linie, które dla posiadaczy Karty Legionowianina są bezpłatne.

Od1 listopada z Pruszkowa na Okęcie kursują autobusy R1, organizatorem tej liniijest gmina Raszyn. Mieszkańcy Pruszkowa kupować bilety muszą, ale jużraszynianie – jeśli posiadają wydawaną przez tamtejszy urząd gminy kartęmetropolitalną ZTM z zakodowanym biletem okresowym – jeżdżą tym autobusemgratis.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: