Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Awaria na kolei - ruch na linii Warszawa-Skierniewice sparaliżowany

Konstanty CHODKOWSKI
Dziś doszło do awarii urządzeń sterowania w dziewiętnastu lokalnych centrach sterowania w całej Polsce, w tym w Skierniewicach i Grodzisku Mazowieckim. Ruch kolejowy jest utrudniony.
Koleje Mazowieckie 02.jpg
Ilustracja: Koleje Mazowieckie 02.jpg

Dziś wczesnym rankiem doszło do awarii Lokalnych Centrów Sterowania (LCS) ruchem kolejowym w kilkunastu miejscach w całej Polsce. Według Polskich Linii Kolejowych, które są odpowiedzialne za obsługę centrów, awaria objęła 19 na 33 z nich. Usterki wystąpiły między innymi w Grodzisku Mazowieckim, Skierniewicach i Siedlcach. Przełożyło się to na paraliż ruchu kolejowego na lokalnych odcinkach w całym kraju. Łącznie, skutkami awarii objęte jest ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Nie działa również internetowy portal pasażera.

Około 4:00 w kilkunastu lokalizacjach przestały działać urządzenia sterowania odpowiedzialne za prowadzenie ruchu kolejowego.

Opublikowany przez Nakolei.pl Środa, 16 marca 2022

Jak podaje portal nakolei.pl za Polskimi Liniami Kolejowymi: "uruchomiono specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Póki co nie są znane przyczyny awarii systemów." 

Od rana na linii Warszawa Wschodnia-Żyrardów odwołano osiem kursów pociągów Kolei Mazowieckich. Co do kolejnych kursów, przewoźnik informuje, że "niektóre pociągi mogą być opóźnione, odwołane, kursujące w skróconej relacji, kursować inną trasą niż przewidziana w rozkładzie jazdy." Podczas porannej konferencji prasowej, wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński stwierdził, że niektóre kursy w ogóle nie zostaną uruchomione. "Skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo, bardzo długo" - stwierdził.

Pasażerowie chcący przemieszczać się w kierunku żyrardowskim kierowani są do skorzystania z pociągów InterCity relacji Łódź Fabryczna - Lublin Główny oraz Warszawa Wschodnia - Wrocław Główny. Na tę okoliczność wprowadzono również biletów KM i PKP Intercity. Honorowanie biletów obowiązuje do odwołania.

‼ W związku z dużymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów w całym kraju zostało wprowadzone wzajemne honorowanie...

Opublikowany przez Koleje Mazowieckie - KM Czwartek, 17 marca 2022

Wprowadzenie wzajemnego honorowania biletów wprowadziła też Warszawska Kolej Dojazdowa - zarówno na trasie "Grodziskiej" jak i "Milanowskiej". Bilety Kolei Mazowieckich są również honorowane we wszystkich pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego (SKM, metro, tramwaje, autobusy) w 1 i 2 strefie biletowej.

"Od godz. 8:15 do odwołania, we wszystkich pociągach uruchamianych na linii WKD (w relacjach pomiędzy Grodziskiem...

Opublikowany przez WKD Info Czwartek, 17 marca 2022

Co ciekawe, jak podaje portal rmf24.pl podobne problemy z zarządzaniem ruchem kolejowym miały się dziś pojawić również w Czechach. Przedstawiciele PKP PLK nie wykluczają, że doszło do ataku hakerskiego. Ten wątek sprawy ma zbadać Zespół ds. Incydentów Krytycznych działający na podstawie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Informację na ten temat podał Janusz Cieszyński - pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: