Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Autobusy GPA jadą przez Malichy bez zatrzymania, bo… nie mają gdzie się zatrzymać

Sławomir BUKOWSKI
Linia 62 nie zabiera pasażerów z przystanku WKD Malichy w kierunku Pruszkowa, bo urząd miasta od pół roku nie zorganizował tam przystanku.
Gpa Autobus Fot Gpa

To miało być duże ułatwienie dla mieszkańców osiedla. Grodziskie Przewozy Autobusowe (GPA) zmieniły od 1 stycznia trasę linii 62, żeby autobusy podjeżdżały pod szpital w Tworkach oraz zatrzymywały się przy stacji kolejki WKD w Malichach.

Plany powiodły się połowicznie. Autobusy jadąc do Piastowa zatrzymują się w Malichach, ale w przeciwnym kierunku już nie. „Do odwołania nie funkcjonuje przystanek Malichy WKD w kierunku przystanku Szpital Tworki” – brzmi komunikat zamieszczony na stronie internetowej GPA. W praktyce autobusy zatrzymują się na dziko, gdy kierowca widzi, że ktoś daje sygnał, że chciałby wsiąść. Ale to jedynie dobra wola kierowców.

Brakiem przystanku w Malichach zaskoczony jest sam organizator transportu, czyli związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe. Podział zadań jest bowiem taki, że GPA odpowiada za funkcjonowanie linii oraz za umieszczenie w gablotach rozkładów jazdy, ale budowa infrastruktury przystankowej należy do samorządów. Pruszków członkiem GPA nie jest, do związku należy powiat pruszkowski – i to właśnie dzięki powiatowi do Pruszkowa wjeżdżają autobusy pod szyldem GPA. Jednak wszystkie przystanki w Pruszkowie podlegają nie powiatowi, tylko miastu. Czyli to miasto jest odpowiedzialne za ich budowę.

– Przebieg linii oraz lokalizację przystanków obowiązujących od 1 stycznia uzgadnialiśmy z samorządami w połowie zeszłego roku – mówi nam Kamil Olton, dyrektor Biura GPA. – Jedyne, co dziś mogę zrobić, to napisać do Urzędu Miasta Pruszkowa prośbę o wyznaczenie przystanku w Malichach. Gdy miasto się z tego wywiąże, przystanek zacznie normalnie funkcjonować.

W środę 3 stycznia także my – redakcja zpruszkowa.pl – wysłaliśmy do prezydenta Pruszkowa pytanie: „Z jakiego powodu Miasto Pruszków, które jest właścicielem przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Miasta Pruszków, nie przygotowało przystanku autobusowego w Malichach?”. Poprosiliśmy o przesłanie odpowiedzi do piątku, ale nie nadeszła.

Za transport miejski w urzędzie odpowiada Wydział Strategii i Rozwoju – ciężko uznać ten nadzór za dobry. Pruszkowskie forma internetowe aż puchną od regularnych skarg pasażerów na niepunktualność autobusów miejskich, na to, że kierowcy nie zatrzymują się na przystankach, a niektóre kursy są nieobsługiwane. 19 grudnia opisaliśmy przypadek, gdy kierowca linii 10 zamknął drzwi w trakcie wsiadania pasażerów i odjechał zostawiając na przystanku dziecko. Jeszcze tego samego dnia wysłaliśmy oficjalną skargę do prezydenta Pruszkowa – do dziś ani prezydent, ani Wydział Strategii, ani żaden inny wydział na skargę nie odpowiedział, choć minęły blisko trzy tygodnie.

Komentarz autora:

Za kilka dni w Pruszkowie uruchomione zostanie lodowisko, prezydent Paweł Makuch z pewnością nie przepuści okazji by przyjść porobić sobie zdjęcia. Może wtedy mieszkańcy będą mieli okazję zapytać go o rozmaite mankamenty w funkcjonowaniu miasta, np. coraz bardziej kulejącą jakość komunikacji, za którą pan prezydent odpowiada.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!