Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Armageddon na kolei powraca. Dojazdy do szkoły i pracy to będzie gehenna

Sławomir BUKOWSKI
Od poniedziałku 28 listopada pociągi z Pruszkowa do Warszawy Śródmieście pojadą tylko dwa razy na godzinę, kilka dotrze do Dworca Gdańskiego, a kursowanie SKM będzie niemal całkowicie zawieszone.
Koleje Mazowieckie
Ilustracja: Koleje Mazowieckie

Od 28 listopada do 10 grudnia, czyli przez dwa tygodnie, kolejarze będą uruchamiać nowy system kierowania ruchem w związku z przebudową węzła Warszawa Zachodnia. Muszą przełączyć wszystkie kable do nowego budynku lokalnego centrum sterowania (LCS) przy Dworcu Zachodnim oraz do budynku nastawni Warszawa Włochy. To już drugie podejście do tego zadania – mieli to zrobić na przełomie sierpnia i września, ale… nic nie zrobili, bo nie zdążyli. Wtedy też przez 2 tygodnie kursowanie pociągów było ograniczone, mimo że kolejarze z wyprzedzeniem wiedzieli, że zaplanowane prace się nie odbędą. Gdy opisały to media, w spółce PKP PLK poleciały głowy.

Teraz pasażerów czeka powtórka z rozrywki. Pociągi Kolei Mazowieckich Pruszkowa do Warszawy Śródmieście będą kursować z częstotliwością dwa na godzinę. Wybrane skierowane zostaną do Warszawy Gdańskiej – tam można przesiąść się do metra (przejazd z Pruszkowa do Warszawy Gdańskiej trwa około 20 minut). Rozkład jazdy w formie tabelarycznej dostępny jest TUTAJ, ale jest bardzo niewygodny – pełen adnotacji wariantowych na różne dni. Dlatego lepiej korzystać z aplikacji z rozkładami jazdy dostępnych na telefony komórkowe, albo z wyszukiwarki internetowej https://rozklad-pkp.pl/

Podobnie jak poprzednio Koleje Mazowieckie uruchamiają zastępczą linię autobusową na odcinku Pruszków – Warszawa Zachodnia. W Pruszkowie autobusy wyruszają spod dworca PKP z przystanku oznaczonego symbolem: PKP Pruszków 02 i jadą przez Piastów, Ursus i Włochy. W drogę powrotną do Pruszkowa autobusy wyruszają z przystanku Dworzec Zachodni 05, a więc nie bezpośrednio z Alej Jerozolimskich, tylko z równoległej ulicy, gdzie znajdują się przystanki początkowe autobusów ZTM. Rozkład jazdy autobusów zastępczych znajduje się TUTAJ.

Kto ma jednak nadzieję, że akurat w porze jego dojazdów pojedzie jedna z nielicznych eskaemek, rozkład jazdy linii S1 może sprawdzić TUTAJ. 

ZTM zwiększa częstotliwość kursowania linii 817. W porannym szczycie autobusy będą odjeżdżać z Pruszkowa co 18–22 minuty, w popołudniowym kursy zaplanowano co 20 minut. Rozkład jazdy linii 817 znajdziecie TUTAJ (trzeba wybrać konkretny dzień tygodnia). Niestety, tak jak dotychczas linia funkcjonować będzie wyłącznie rano i po południu. Pozytywna informacja jest taka, że w porannym szczycie ostatni autobus z osiedla Staszica do Warszawy odjedzie o godz. 9.47, zamiast o 8.50.

Utrudnienia na linii PKP potrwają bardzo długo. 11 grudnia liczba pociągów z Pruszkowa do Warszawy zwiększy się, ale… nadal tylko dwa na godzinę będą dojeżdżać do Warszawy Śródmieście, pozostałe dotrą albo do Warszawy Głównej, albo do Warszawy Gdańskiej. Z kolei od 19 grudnia do Warszawy Śródmieście będzie z Pruszkowa dojeżdżał tylko 1 pociąg na godzinę! Pozostałe zostaną skierowane na inne stołeczne dworce.

Jako alternatywę dla dojazdów do Warszawy warto rozważyć kolejkę WKD.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: