W minioną niedzielę w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim odbywał się piknik “Ciesz się życiem”, którego motywem przewodnim była promocja szczepień przeciw COVID-19. Równolegle z imprezą, w nowo otwartej mediatece w centrum miasta przyjmowano chętnych do zaszczepienia się bez zapisów i kolejek. Odwiedzającym oferowano preparaty firmy Pfizer oraz Johnson & Johnson. Dodatkową zachętą miały być bezpłatne porady lekarskie oraz konkursy z nagrodami dla zaszczepionych. 

W trakcie trwania pikniku działanie punktu szczepień w mediatece zostało zakłócone przez grupę agresywnych osób wykrzykujących antyszczepionkowe hasła. Napastnicy, ubrani w kamizelki z logo “PŻK” (skrót od: “Polskie Żółte Kamizelki”), zaczęli forsować wejście do mediateki twierdząc, że chcą się zapoznać z ulotkami informacyjnymi o podawanych w Grodzisku szczepionkach. Doszło do szarpaniny, w stronę personelu Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim padły wyzwiska. 

Wpierw wejścia do budynku bronili na własną rękę pracownicy mediateki. Po chwili dołączyła do nich grodziska straż miejska, zaś po kilkudziesięciu minutach na miejscu pojawiła się policja. Mimo to, grupie antyszczepionkowców udało się przedrzeć do budynku i rozpętać bójkę ze stróżami prawa oraz pracownikami grodziskiej administracji, paraliżując pracę punktu szczepień na kilka godzin. 

W wyniku szarpaniny ucierpiał przynajmniej jeden pracownik mediateki. W nagraniu z zajścia opublikowanym w sieci widać wyraźnie zaczepki, prowokacje i w końcu ciosy wymierzone w urzędników, strażników miejskich i policjantów.

Reakcja policji była umiarkowana. Musiało minąć kilkadziesiąt minut, zanim funkcjonariusze zaczęli wynosić antyszczepionkowców z budynku. “Cała scena pod mediateką jednak trwała 1,5 h - a moim zdaniem Policja powinna była aresztować pierwsze osoby już po 10 minutach, czyli po pierwszych agresywnych wulgaryzmach i atakach skierowanych w personel Mediateki.” - komentuje na Facebooku Mirosław Kaznowski - lokalny aktywista, działacz partii zieloni w Grodzisku Mazowieckim. Ostatecznie zatrzymano dwie osoby pod zarzutem znieważenia funkcjonariuszy i naruszenia nietykalności cielesnej poszkodowanych. 

Dziś około południa Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim wydało komunikat. “Zajście zostało sprowokowane przez osoby spoza Grodziska Mazowieckiego, które przybyły do naszego miasta, aby uniemożliwić chętnym dotarcie na szczepienia. Mamy nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy, a mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego nie będą już musieli być świadkami tak oburzających wydarzeń”. 

Opublikowany przez Grodzisk Mazowiecki Poniedziałek, 26 lipca 2021

Do tej pory w całej Polsce jedynie około 15 milionów osób zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 dwiema wymaganymi dawkami szczepionki (lub jedną w przypadku preparatu firmy Johnson & Johnson). Według danych rządowych, dziennie wydaje się średnio 27 tysięcy dawek szczepionek i utylizuje z powodu nieużycia ponad dwa razy tyle. 

Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM) analizują efekt niepełnego zaszczepienia populacji w każdej grupie wiekowej i wynikający z tego potencjał IV fali epidemii. Według nich pojawienie się kolejnej fali zakażeń będzie zależeć od poziomu wyszczepienia Polaków oraz liczby osób, które dotąd nabyły odporność po przechorowaniu COVID-19.

4 fala, zgodnie z wstępnymi wyliczeniami na podstawie danych z GISAID, udziału Delt w ogólnej liczbie zakażen i danych z...

Opublikowany przez Defoliator Środa, 21 lipca 2021

Jak do tej pory, najgorszy bilans zaszczepień wykazują osoby w wieku 18-25 oraz 25-49 lat. "Najpełniej" zaszczepioną grupą pozostają seniorzy.