Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Aktywistki i aktywiści z Pruszkowa i okolic na marszu 4 czerwca

Konstanty CHODKOWSKI
W niedzielnym "marszu 4 czerwca" wzięło udział wielu polityków, samorządowców i aktywistów z Pruszkowa i okolic.
Marsz 4 Czerwca
Ilustracja: Marsz 4 Czerwca

W minioną niedzielę w Warszawie odbył się "marsz 4 czerwca" zorganizowany przez Platformę Obywatelską. Celem marszu było zamanifestowanie sprzeciwu wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Symbolika manifestacji nawiązywała do wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku - pierwszej, częściowo wolnej elekcji do ciała ustawodawczego przeprowadzonej u schyłku Zimnej Wojny w bloku wschodnim.

Frekwencja podczas niedzielnego marszu była imponująca. Według nawet najostrożniejszych szacunków, dokonanych na podstawie zdjęć z lotu ptaka (patrz poniżej), w manifestacji wzięło udziało ponad 400 tysięcy osób. Wielu komentatorów nazwało marsz największą demonstracją polityczną po 1989 roku. 

W wydarzeniu brało udział wielu aktywistów, a także przedstawicieli władz samorządowych z Pruszkowa i najbliższych okolic. Nie zabrakło też mas mieszkańców - zwykłych obywateli - którzy tłumnie ruszyli do Warszawy. Wysokie zainteresowanie marszem dało się odczuć w Pruszkowie, m.in. po niskiej frekwencji podczas drugiego dnia obchodów Dni Pruszkowa w Parku Potulickich. 

Jedną z pierwszych relacji - jeszcze sprzed rozpoczęcia marszu - ukazującą zatłoczony wagon Warszawskiej Kolei Dojazdowej, dostarczył w sieci Burmistrz Podkowy Leśnej, Arkadiusz Tusiński.

Jest dobrze💪WKD

Opublikowany przez Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Niedziela, 4 czerwca 2023

Chwilę później do Warszawy dotarła Marta Ożóg, aktywistka z gminy Michałowice, na co dzień znana z działalności w Stowarzyszeniu Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie. Na swoim profilu na Facebooku ukazała zdjęcia zatłoczonej stacji Metro Politechnika w Warszawie. Jak widać na fotografii poniżej - peron był wypełniony po brzegi przez ludzi podążających na manifestację. 

Marta Ożóg - Metro politechnika - Marsz 4 czerwca

Swoje zdjęcia z marszu zaprezentowali również działacze Platformy Obywatelskiej z Powiatu Pruszkowskiego. Na zdjęciach opublikowanych przez Janusza Rajkowskiego (KO) - Zastępcy Wójta Gminy Nadarzyn - widać m.in. Rafała Sieradzkiego (KO) - Przewodniczącego Rady Powiatu Pruszkowskiego i Andrzeja Zawistowskiego (KO) - Radnego Gminy Raszyn. 

Ruszamy, szczęśliwej Polski już czas!!! Jest nas 500000 na Marszu4Czrwca.

Opublikowany przez Janusza Rajkowskiego Niedziela, 4 czerwca 2023

W manifestacji wziął udział również Wójt Gminy Nadarzyn, Dariusz Zwoliński. Wsparł marsz swoją obecnością, choć sam nie jest członkiem żadnej partii politycznej.

4.06.2023r. ✌

Opublikowany przez Dariusza Zwolinskiego Niedziela, 4 czerwca 2023

Wśród relacji pojawiających się w mediach społecznościowych pojawiły się również zdjęcia polityków Koalicji Obywatelskiej z Pruszkowa - Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Piotra Bąka i radnej Doroty Kossakowskiej.

Piotr Bąk i Dorota Kossakowska na marszu 4 czerwca

W maszerującym tłumie trudno było przejść obojętnie obok Grzegorza Zegadły - znanego i zasłużonego Pruszkowianina, byłego dyrektora Książnicy Pruszkowskiej.

Opublikowany przez Grzegorza Zegadłę Niedziela, 4 czerwca 2023

W manifestacji znalazło się miejsce dla ludzi o rozmaitych spojrzeniach na polską rzeczywistość polityczną. Uczestnicy o podobnych poglądach zbierali się w tzw. "bloki", maszerując obok siebie. Lokalny aktywista, Mirosław Kaznowski (Zieloni), podążał w "Zielonym Bloku" uformowanym przez działaczy partii Zielonych. Swoimi relacjami dzielił się na łamach mediów społecznościowych na bieżąco.

Jeszcze Polska nie zginęła 🇵🇱🇪🇺✌️💚 #WielkiMarsz #4czerwca #Zieloni #zielonyblok Zapraszamy do nas! Tu nasza lokalizacja na żywo https://maps.app.goo.gl/EuWryjUA8dYCRav29

Opublikowany przez Mirosława Kaznowskiego Niedziela, 4 czerwca 2023

Z kolei relacje z bloku Strajku Kobiet dostarczyły aktywistki ze Stowarzyszenia WPR w Walce o Kobiety, które rozpoczęło działalność na fali manifestacji, które przeszły przez Pruszków w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jesienią 2020 roku. 

Idziemy po ŻYCIE, idziemy po WOLNOŚĆ💪⚡️🌈☂️ #WPRwWalceoKobiety #4czerwca #MarszWolności

Opublikowany przez WPR w walce o kobiety Niedziela, 4 czerwca 2023

A Wy? Byliście na marszu? Jeśli tak, podzielcie się swoimi relacjami!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: