Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w Pruszkowie i Warszawie

Sławomir BUKOWSKI
W parku Sokoła w Pruszkowie – koncert „Pamiętajmy o Powstaniu”, a w Muzeum Dulag 121 – Spacer Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”.
Powstanie Warszawskie
Ilustracja: Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 2023 roku o w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17  tradycyjnie włączone zostaną syreny. Zatrzymajmy się na chwilę w hołdzie Powstańcom, uczcijmy Godzinę „W”.

Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch oraz starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza zapraszają na oficjalne uroczystości na godz. 17 pod tablicę poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego przy ul. Waryńskiego 1 w Pruszkowie. Po minucie ciszy przewidziane są przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców.

Natomiast o godz. 19 w parku Sokoła przed pałacykiem rozpocznie się koncert „Pamiętajmy o Powstaniu” w wykonaniu Karoliny Skrzyńskiej z zespołem. „Jak co roku wspólnie zaśpiewamy (nie)zakazane piosenki Spotkajmy się i wspólnie uczcijmy pamięć o Bohaterach Powstania Warszawskiego” – zapraszają władze miasta i powiatu.

Muzeum Dulag 121 zachęca z kolei do wspólnego upamiętnienia wybuchu Powstania oraz wypędzenia ludności cywilnej z Warszawy do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Spotkanie o godz. 16.45 pod Pomnikiem 2. Pułku Piechoty na rogu ulic Warszawskiej i Bohaterów Wolności w Piastowie. Po uczczeniu godziny „W” przejście ulicami Pruszkowa i Piastowa do Muzeum Dulag 121, gdzie razem z przewodnikiem będzie można obejrzeć ekspozycję. Na Spacer Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”, organizowany wspólnie przez Muzeum Dulag 121 oraz PTTK oddział Marymont „Klub Turystyczny 21”, zapraszają: Piotr Celiński – członek Zarządu Oddziału „Marymont” w Warszawie Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego; kpr. rez. Tomasz Dąbrowski – wiceprezes ZG stowarzyszenie proobronne „Amor Patriae”; Jarosław Stolarski – dyrektor Zespołu Szkół Im. F. Nansena w Piastowie; Małgorzata Bojanowska – dyrektor Muzeum Dulag 121.

Udział w Spacerze Pamięci jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adresy: dulag@dulag121.pl lub poczta@klub21.pttk.pl (trzeba podać imię i nazwisko uczestnika).

Więcej informacji o wydarzeniach związanych z rocznicą Powstania – na stronie Muzeum (TUTAJ).

Obchody rocznicy Powstania w Warszawie

A oto krótki przewodnik dla osób planujących uczcić rocznicę w stolicy.

Śródmieście. Godz. 13.15 – uroczystość złożenia kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota”. O godz. 14 – wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. O zmierzchu (godz. 20.30) mieszkańcy tradycyjnie zgromadzą się na placu Piłsudskiego, aby wziąć udział w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Mokotów. Godz. 10, park gen. G. Orlicz-Dreszera, przy pomniku „Mokotów Walczący 1944” – podniesienie na maszt flagi państwowej, rozpalenie „Ognia pamięci” przyniesionego przez „Sztafetę pokoleń”, włączenie iluminacji pomnika na 63 dni, złożenie kwiatów. O godz. 11 rozpocznie się Marsz Mokotowa – przemarsz z parku Dreszera na ul. Dworkową, z przystankiem przy Gołębniku, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Pułku AK „Baszta” – twórców „Marsza Mokotowa”. O godz. 11.30 – złożenie kwiatów przy Obelisku Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, ul. Dworkowa 2, złożenie kwiatów pod Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa. Z powodu prac rewitalizacyjnych nie odbędą się coroczne uroczystości obchodzone 1 sierpnia o godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Żoliborz. O godz. 17 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wola. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy (ul. Wolska) w godz. 16.30–18.30 – składanie kwiatów pod pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi, przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych. O godz. 17 – złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu. Od godz. 18.30 – centralne uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, złożenie kwiatów, modlitwa międzyreligijna.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: