Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

18 stycznia rozpoczyna się strajk generalny maszynistów WKD

Jasiek OCHNIO
Po długich i bezowocnych negocjacjach z zarządem spółki, maszyniści pociągów WKD ogłosili strajk generalny. Od 18 stycznia do odwołania pociągi WKD staną w godzinach szczytu.
Wkd Newag
Ilustracja: Wkd Newag

Podczas sesji mediacyjnej, która miała miejsce w środę 10 stycznia, związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce po raz kolejny nie zdołali przekonać Zarządu spółki Warszawskiej Kolei Dojazdowej do podwyżki płac. Tym samym zakończyły się mediacje w ramach sporu zbiorowego prowadzonego od jesieni 2023 roku.

Przypomnijmy, że postulatem maszynistów jest podniesienie pensji o 800 złotych począwszy od 1 stycznia bieżącego roku. Zarząd spółki natomiast proponuje podwyżkę w kwocie 500 złotych, ale dopiero od 1 kwietnia 2024 roku. Na propozycję Zarządu miał się zgodzić w zeszłym roku NSZZ “Solidarność”, a środki na realizację takiej podwyżki spółka WKD zagwarantowała w Biznes Planie na rok 2024. Maszyniści jednak nie dają za wygraną. 

"My się na to nie godziliśmy, bo my oczekujemy wzrostu wynagrodzenia od 1 stycznia. W tamtym roku nie udało się nam nic załatwić do uposażenia zasadniczego, bo uzyskaliśmy tylko jednorazową wypłatę" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Według Centkowskiego, strajk nie jest walką o poprawę bytu maszynistów, ale o zachowanie ich status quo, ponieważ proponowane przez Zarząd WKD 500 zł nie pokrywa inflacji. Za podjęciem wszelkich czynności, ze strajkiem włącznie, opowiedziało się większość pracowników WKD podczas przeprowadzonego w październiku referendum.

Strajk generalny rozpocznie się w czwartek 18 stycznia i będzie trwał do odwołania. Pociągi WKD nie będą kursować w godzinach 6:00 - 8:00 oraz 15:00 - 17:00, czyli podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu. Jak na razie władze WKD nie poinformowały o komunikacji zastępczej bądź honorowaniu biletów WKD u innych przewoźników.

Ostatnią szansą na brak strajku będzie spotkanie zorganizowane w trybie pozamediacyjnym, które ma odbyć się w środę 17 stycznia.

Kalendarium sporu zbiorowego w WKD

październik 2023 - referendum (frekwencja 80%), pracownicy WKD opowiadają się za dążeniem do podwyżki o 800 złotych od 1 stycznia 2024 roku

14 listopada 2023 - spotkanie mediacyjne między Zarządem WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce, brak porozumienia

15 listopada 2023 - strajk ostrzegawczy, pociągi WKD nie kursują w godzinach 6:00 - 8:00

28 listopada 2023 - kolejne spotkanie mediacyjne, kolejny brak porozumienia

5 grudnia 2023 - Zarząd WKD przystaje na postulat związku i zgadza się na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 1700 złotych

10 stycznia 2024 - ostatnie spotkanie mediacyjne bez porozumienia, ogłoszenie strajku generalnego

17 stycznia 2024 - spotkanie pozamediacyjne związkowców z Zarządem WKD, szansa na złagodzenie konfliktu

18 stycznia 2024 - początek strajku generalnego w WKD, pociągi nie kursują podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu

Jeśli Zarząd WKD nie osiągnie porozumienia z własnymi pracownikami, a strajk generalny będzie się wydłużał, to po feriach zimowych może czekać nas paraliż komunikacyjny. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę remonty prowadzone obecnie w ciągu al. Wojska Polskiego. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: