Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

18 stycznia rozpoczyna się strajk generalny maszynistów WKD

Jasiek OCHNIO
Po długich i bezowocnych negocjacjach z zarządem spółki, maszyniści pociągów WKD ogłosili strajk generalny. Od 18 stycznia do odwołania pociągi WKD staną w godzinach szczytu.
Wkd Newag

Podczas sesji mediacyjnej, która miała miejsce w środę 10 stycznia, związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce po raz kolejny nie zdołali przekonać Zarządu spółki Warszawskiej Kolei Dojazdowej do podwyżki płac. Tym samym zakończyły się mediacje w ramach sporu zbiorowego prowadzonego od jesieni 2023 roku.

Przypomnijmy, że postulatem maszynistów jest podniesienie pensji o 800 złotych począwszy od 1 stycznia bieżącego roku. Zarząd spółki natomiast proponuje podwyżkę w kwocie 500 złotych, ale dopiero od 1 kwietnia 2024 roku. Na propozycję Zarządu miał się zgodzić w zeszłym roku NSZZ “Solidarność”, a środki na realizację takiej podwyżki spółka WKD zagwarantowała w Biznes Planie na rok 2024. Maszyniści jednak nie dają za wygraną. 

"My się na to nie godziliśmy, bo my oczekujemy wzrostu wynagrodzenia od 1 stycznia. W tamtym roku nie udało się nam nic załatwić do uposażenia zasadniczego, bo uzyskaliśmy tylko jednorazową wypłatę" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Według Centkowskiego, strajk nie jest walką o poprawę bytu maszynistów, ale o zachowanie ich status quo, ponieważ proponowane przez Zarząd WKD 500 zł nie pokrywa inflacji. Za podjęciem wszelkich czynności, ze strajkiem włącznie, opowiedziało się większość pracowników WKD podczas przeprowadzonego w październiku referendum.

Strajk generalny rozpocznie się w czwartek 18 stycznia i będzie trwał do odwołania. Pociągi WKD nie będą kursować w godzinach 6:00 - 8:00 oraz 15:00 - 17:00, czyli podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu. Jak na razie władze WKD nie poinformowały o komunikacji zastępczej bądź honorowaniu biletów WKD u innych przewoźników.

Ostatnią szansą na brak strajku będzie spotkanie zorganizowane w trybie pozamediacyjnym, które ma odbyć się w środę 17 stycznia.

Kalendarium sporu zbiorowego w WKD

październik 2023 - referendum (frekwencja 80%), pracownicy WKD opowiadają się za dążeniem do podwyżki o 800 złotych od 1 stycznia 2024 roku

14 listopada 2023 - spotkanie mediacyjne między Zarządem WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce, brak porozumienia

15 listopada 2023 - strajk ostrzegawczy, pociągi WKD nie kursują w godzinach 6:00 - 8:00

28 listopada 2023 - kolejne spotkanie mediacyjne, kolejny brak porozumienia

5 grudnia 2023 - Zarząd WKD przystaje na postulat związku i zgadza się na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 1700 złotych

10 stycznia 2024 - ostatnie spotkanie mediacyjne bez porozumienia, ogłoszenie strajku generalnego

17 stycznia 2024 - spotkanie pozamediacyjne związkowców z Zarządem WKD, szansa na złagodzenie konfliktu

18 stycznia 2024 - początek strajku generalnego w WKD, pociągi nie kursują podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu

Jeśli Zarząd WKD nie osiągnie porozumienia z własnymi pracownikami, a strajk generalny będzie się wydłużał, to po feriach zimowych może czekać nas paraliż komunikacyjny. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę remonty prowadzone obecnie w ciągu al. Wojska Polskiego. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!