Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

11 listopada w Pruszkowie: Marsz Niepodległości, gorąca grochówka, gra terenowa

Jasiek OCHNIO
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą w naszym mieście obfitować w patriotyczne uroczystości i atrakcje dla całych rodzin. Na Żbikowie Marsz Niepodległości, w Centrum gra terenowa, w MDK i parafii św. Kazimierza koncerty.
Flaga Polska
Ilustracja: Flaga Polska

„Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – pisze na swoim profilu Krzysztof Rymuza, starosta pruszkowski. „Święto Niepodległości jest symbolicznym momentem, który jednoczy wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów czy przekonań. To okazja do wyrażenia miłości do ojczyzny, dumy z naszego dziedzictwa i patriotyzmu. Dlatego 11 listopada niezapomniany jest dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa” – czytamy na oficjalnej stronie Miasta Pruszkowa.

Sobotnie uroczystości rozpocznie msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Żbikowie (godz .12:00). Na godzinę 13 zapowiedziano kulminacyjny moment obchodów – Marsz Niepodległości, ulicą 3 Maja do pomnika Tadeusza Kościuszki w centrum Żbikowa, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów i przemówienia okolicznościowe. Po zakończeniu uroczystości starosta pruszkowski i prezydent Pruszkowa zapraszają na gorącą grochówkę z kuchni polowej przy Muzeum Dulag 121.

Ale to nie wszystko. W godzinach 11–15 odbędzie się gra terenowa „Tajemnice Pruszkowskich Dokumentów”, organizowana przez Stowarzyszenie „Projekt Raszyn 1809”. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie odszukać dokumenty ukryte przed zaborcami w 1916 roku przez Aleksandrę Piłsudską. Także tutaj na wszystkich, którzy rozwiążą zagadki i dotrą na metę, będzie czekała grochówka i herbata. Do wzięcia udziału w grze zapraszane są całe rodziny. Start o godzinie 11:00 pod Muzeum Starożytnego Hutnictwa (Park Potulickich).

Część kulturalna zaplanowana została na późniejsze popołudnie. O godzinie 16 Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza do pałacyku Sokoła na koncert „Niepodległość w kulturze”. W programie koncert fortepianowy Jakuba Włoszczuka, polskie pieśni w wykonaniu wychowanków MDK w Pruszkowie, występ uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Pruszkowie, pieśni w wykonaniu Karola Bonawentury Mielińskiego oraz spektakl “Piosenka w drodze do Niepodległej” w wykonaniu prof. Stanisława Górki w towarzystwie pianisty Andrzeja Perkmana. Koncert potrwa około 1,5 godziny.

Wydarzeniem wieńczącym Święto Niepodległości będzie koncert “Muzyczna Historia Polski” w wykonaniu Orkiestry Dętej Pruszkowianka zaplanowany na godzinę 18:45 w Kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. W skład solistów wejdą Anna Mianovska (sopran), Mirosław Starz (tenor) oraz Mariusz Szczepanowski (bas). Koncert poprowadzi Adam Macherek.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: