Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Rozlicz podatek w Pruszkowie!

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Do końca kwietnia należy rozliczyć PIT za 2020 r. Podatek należy rozliczyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Pit.jpg
Ilustracja: Pit.jpg

Jednym z najistotniejszych przychodów budżetu Pruszkowa jest część wpływu z tytułu podatku od dochodu osób fizycznych rozliczanych przez mieszkańców miasta w Urzędzie Skarbowym w Pruszkowie. Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do miejskiej kasy trafia 38% z zapłaconego podatku. Mniejsze „procenty” trafiają także do budżetu powiatu i województwa.

Im więcej osób rozliczy się w miejscu zamieszkania tym bardziej wzrosną przychody budżetowe. Władze lokalne będą miały więcej pieniędzy, które będą mogły przeznaczyć na inwestycje.

Władze miasta stołecznego Warszawy prowadzą w mediach intensywną kampanie. Ogłoszenia przypominają Warszawiakom o tym, że ich podatki umożliwiły sfinansowanie zakupu nowych tramwajów i autobusów. Podobną akcję informacyjną prowadzą także władze mniejszych samorządów – Michałowic i leżącego na skraju Puszczy Kampinoskiej Izabelina. W poprzednich latach o konieczności płacenia PIT w miejscu zamieszkania przypominały także władze Pruszkowa.

Im więcej osób rozliczy się w miejscu zamieszkania tym bardziej wzrosną przychody budżetowe. Władze lokalne będą miały więcej pieniędzy, które będą mogły przeznaczyć na inwestycje.

Przepisy prawa podatkowego nakładają na podatników (osoby fizyczne) obowiązek zapłacenia PIT w miejscu zamieszkania. Brak jest jednak kar za niedopełnienie tego obowiązku. Ponieważ pojęcie „miejsca zamieszkania” nie jest równoznaczne „miejscu zameldowania” albo figurowaniu w spisie wyborców tworzą się problemy. Ludzie, przeprowadzając się, zapominają o aktualizacji właściwości urzędu skarbowego. Aby poinformować skarbówkę o zmianie miejsca zamieszkania należy złożyć formularz ZAP-3 podając aktualne dane dot. adresu. Dlatego gminy z dużą liczbą ludności napływowej mają mniejsze przychody z PIT, niż wynikałoby to z rzeczywistej liczby mieszkańców.

Władze lokalne próbują rozwiązać ten problem „na własną rękę”. Najczęściej decydują się wprowadzać zachęty dla mieszkańców. Władze Pruszkowa, jeszcze za czasów prezydentury Jana Starzyńskiego, przyjęły program karty mieszkańca. Osoba, która przyniesie do urzędu miasta kopię pierwszej strony PIT może uzyskać kartę mieszkańca. Na jej podstawie można m.in. korzystać z pruszkowskiej komunikacji miejskiej lub nabyć w preferencyjnej cenie długookresowy bilet na warszawską komunikację miejską.

Mieszkańcy Pruszkowa, którzy rozliczają swój PIT w poprzednim miejscu zamieszkania, powinni pamiętać o aktualizacji swoich danych. Dzięki wypełnieniu prostego formularza pieniądze przez nich płacone mogą pomóc zmienić najbliższą okolicę.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: