Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Czy Mickiewicz wielkim poetą był? Nieważne. Przeczytać „Pana Tadeusza” trzeba

Sławomir BUKOWSKI
Ponad pół tysiąca ósmoklasistów z Pruszkowa zdaje egzaminy próbne. Niełatwe, zważywszy na to, że od wielu miesięcy siedzą pozamykani w domach.
Mickiewicz.jpg
Ilustracja: Mickiewicz.jpg

Czy podczas śniadania w Soplicowie każdy zajmował wyznaczone mu miejsce przy stole? Czy Sędziemu podobało się swobodne zachowanie gości? Prawdą czy fałszem jest zdanie: „Kawę dla szlachty goszczącej w domu Sędziego przygotowuje znawczyni sztuki parzenia kawy”. Kto nie przeczytał „Pana Tadeusza”, raczej nie miał szans zdobyć dużej liczby punktów z próbnego egzaminu z języka polskiego. Adam Mickiewicz widać mocno przypadł do gustu autorom arkusza egzaminacyjnego, bo w zadaniu dotyczącym interpunkcji trzeba było wskazać zdanie odnoszące się do twórczości wieszcza, w którym przecinki postawiono w niewłaściwych miejscach, a w innym zadaniu należało opisać, jaki związek mają ilustracje zamieszczone na okładkach przedstawionych książek z ich treścią – wśród nich była druga część „Dziadów”.

W środę ósmoklasiści próbowali sił z polskiego, w czwartek piszą matematykę, w piątek język obcy. Arkusze przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, ale ponieważ przystąpienie do egzaminu próbnego nie jest obowiązkowe, do sprawdzania arkuszy nie zmobilizowano zewnętrznych egzaminatorów, tylko zrobią to nauczyciele w szkołach. Na wyniki trzeba będzie poczekać kilka tygodni.

Spośród dziewięciu pruszkowskich podstawówek w siedmiu egzamin odbył się w formie stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dwóch – SP 1 i SP 4 – w trybie zdalnym. – Dyrektorzy samodzielnie podejmowali decyzję o formie egzaminu, kierując się środkami bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że najmłodsze klasy mają lekcje w trybie rotacyjnym. Żeby nie zwiększać ryzyka bezpośrednich kontaktów, dyrektorzy mieli prawo wybrać najbardziej bezpieczną formułę – mówi Beata Czyżewska, wiceprezydent Pruszkowa ds. oświaty.

Dla pruszkowskich ósmoklasistów to już drugi w tym semestrze próbny egzamin. Kilka tygodni temu mierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez wydawców podręczników. Opinie co do skali trudności są różne. Część uczniów uważa, że ten z polskiego zorganizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną był łatwiejszy od poprzedniego, ale znaczenie może mieć fakt, że młodzież oswoiła się już nieco ze stresem, poznała całą otoczkę związaną ze zdawaniem – losowaniem miejsc w salach, układem arkusza, sposobem zaznaczania odpowiedzi.

Prawdziwy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku 25–27 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 2 lipca. Do 8 lipca wyniki, zaświadczenia oraz informacje mają być przekazane szkołom. Termin wydania zdającym zaświadczeń to 9 lipca.

W tym semestrze we wszystkich podstawówkach ósmoklasiści mają prawo brać udział w bezpłatnych konsultacjach z nauczycielami przedmiotów egzaminacyjnych i z upływem czasu zainteresowanie wzrasta. Wielu korzysta też z płatnych korepetycji – znalezienie korepetytora, który dysponuje jeszcze wolnymi terminami, staje się coraz trudniejsze.

A póki co rozkręca się giełda tematów, które mogą pojawić się na majowym egzaminie z polskiego. Na pierwszym miejscu jest oczywiście „Pan Tadeusz”. Wysoko obstawiane są też „Zemsta” i „Kamienie na szaniec”. „Pan Tadeusz” był jednak na próbnym – czy to ostrzeżenie, że pojawi się również w maju, czy raczej nie ma co się sugerować?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!